Hőszivattyú blog

üzenet a szerkesztőnek


2011. február 2.


Amit mindenki tudni szeretne

Hajnal van, 4 óra. Még minden normális ember alszik. Forgolódom, nem megy az alvás. Inkább felkelek és dolgozom. Kinyitom a számítógépem. Kaptam egy levelet:

Tisztelt Geosolar!

Egy házépítés kellős közepénél tartunk és most jött el az a pillanat, amikor az eddig halogatott fűtési/hűtési problémát rövid időn belül meg kell oldanunk.

Szigetelését és építési módját tekintve, átlagosnak mondható házat építünk, viszont alapterületét nézve a ház elég nagy, mivel megközelíti a 300 m2-t, ami viszont már tartalmazza a garázst, kazánhelyiséget, stb.. Átlagos építési mód alatt azt kell érteni, hogy a 38-as Porotherm téglára 8 cm grafitos szigetelést tettünk. A nyílászárók 3 rétegű üvegezést kaptak, míg a tetőtéri szigetelés 25 cm cellulózszigetelést.

Már hónapok óta kapom Önöktől az érdekesebbnél érdekesebb hírleveleiket, de mostanáig inkább csak olvasgattam, mivel számomra némileg drágának tűntek az abban szereplő árak. Ezért inkább egy olyan fűtési rendszernek a kiépítésére törekedtem, ami olcsónak mondható. Nagyon sok céggel egyeztettem, sok helyről kaptam sokféle információt, viszont kellően össze vagyok már zavarodva és nem tudom, hogy mikor döntök helyesen, ugyanis annyi mindenre próbálok felkészülni (hideg/meleg/friss levegő), hogy a sok kis elem együttesen talán többe kerülne, mint pl. egy hőszivattyús rendszer.

Épülő házunk gépészeti elvárásai nagyon minimálisak. Télen szeretnénk, ha meleg lenne, de a fűtési számla ne haladja meg mondjuk a 25-30e Ft-ot, nyáron legyen elviselhető hűvös idő a lakásban, de ne költsünk tízezer forintokat a villanyszámlára, végezetül pedig a házban valamennyire kezelve legyen a páratartalom, tehát ne penészesedjenek falak és ne kelljen óránként ablakot nyitni friss levegő miatt.

Egyszerű elvárások, de tisztában vagyok vele, hogy ennek teljesítése számtalan munkát igényel az Önök részéről. Viszont ahhoz, hogy meghozzak egy döntést a fűtést/hűtést illetően, tudnom kell, hogy a teljes rendszert illetően, körülbelül mekkora bekerülési költséggel kell számolnom. Főként azért fordultam Önökhöz, mert rendkívül sok referenciával rendelkeznek, és Önök valóban értenek az alternatív fűtési/hűtési rendszerekhez, nem úgy mint sokan mások, akik keresik az első vásárlókat, akin tesztelhetik tudásukat.

A ház, amit építünk, szerkezetkész állapotban van, nyílászárók már beépítésre kerültek. Az említett 300 m2 3 szint között oszlik meg, ebből a legalsó pinceszint aljzatbetonozása már megtörtént, ahova padlófűtés került. Jelenleg a fennmaradó két és egyben legfontosabb szint fűtése/hűtése várat magára. Felületfűtésben gondolkodom (padló/mennyezet), de nehéz elkötelezni magam egy szakember mellett, mert folyamatosan azon aggódom, hogy mi van akkor, ha beköltözés után kiderül, hogy bár meleg van a házban, de pörög a gázóra vagy nem bírja a hőszivattyú. Esetleg nyáron folyik rólunk a víz és a hőszivattyú nem tudja a mennyezethűtésen keresztül kellően lehűteni a szobákat, mert ahhoz egész nap zárva kéne tartani minden ajtót és leengedni minden redőnyt. Számtalan kérdés, de csupán két dolog lebeg a szemem előtt. Az egyik, hogy probléma esetén feltörni az aljzatot vagy a mennyezetet nem tudjuk, a másik, hogy ha találunk is egy jó rendszert, akkor annak mennyi az ára? Mi is, mint sokan mások, későn foglalkoztunk ezzel a kérdéssel és természetesen sok pénzt költöttünk el olyan dolgokra, ami lehet nem volt annyira fontos. De míg engem meg lehet győzni egy hővisszanyerős szellőztető rendszer vagy hőszivattyú fontosságáról, addig a feleségemet már kevésbé, aki viszont szép burkolatokat és parkettát akar, ami nyilván fontos, mert hiába van meleg vagy hűvös a házban, ha mégsem érezzük komfortosnak, mert nem azt a tapétát nézzük, amit szerettünk volna.

Hogy ne fogjam hosszúra a mondandómat, az lenne a kérdésem/kérésem Önök felé, hogy tudnának-e nekem abban segíteni, hogy hozzávetőlegesen +/- 15% eltéréssel, milyen bekerülési költséggel kell egy, az általam említett ház esetében számolnom, ha Önökhöz fordulok?

A fűtendő/hűtendő két szint együttes alapterülete kb. 200 m2. Ezen belül a felső szint 3 hálószobából (22/17/13m2), 2 fürdőszobából áll, a földszint 2 szobából (17/12m2), valamint nappali+étkező+konyhából egy légtérben (kb. 60m2). Mindenhol egységesen 2,7 méter a belmagasság és ahogy említettem, átlagosnak mondható házról van szó, tehát a 38-as téglára 8 cm szigetelést tettünk. A rétegrend az alábbiak szerint alakul: a 20 cm-es monolit födémre, összesen 13 cm aljzat kerül, amiből 5 cm szigetelés. A végső burkolat a hálószobákban max. 12 mm-es parketta (ami padlófűtés felé is mehet), mindenhol máshol kerámia, vastagsága 8-12 mm között.

Ahogy említettem, nincsenek különleges elvárásaim, csak tudjam azt, hogy télen, nyáron, viszonylag elviselhető költségek mellett jól érezzük magunkat a házban. Illetve arra vagyok kíváncsi hozzávetőlegesen, hogy ezt 3 vagy 10 MFt-ból érem-e el?

Mivel nyitott vagyok a megújuló energiaforrású, alternatív fűtésék irányába, azt is sokszor fontolóra vettem, hogy forráshiány esetén, kialakítanám a szobákon belül a megfelelő hőleadó felületeket (pl. mennyezetcsövezés) és kezdésnek veszek egy kondenzáció gázkazánt. Majd egy-két év elteltével kicserélem a gázkazánt egy olyan hőszivattyúra, ami már biztosan elegendő a házunkhoz, tehát körülbelül kitapasztalnám, hogy 9 vagy 12 kw-os hőszivattyúra van szükségem.

Ezennel levelem végére értem. Remélem sikerült úgy összefoglalnom, hogy a fentiek alapján tudnak nekem segíteni, de ha még szükségük valamilyen információra, akkor természetesen állok rendelkezésükre. Csatoltam levelemhez házunk két szintjének alaprajzát, valamint egy korábbi hőveszteség számítást, ami még két évvel ezelőtt, az építkezés elején készült, amikor is radiátorral és padlófűtéssel számoltunk csak.

Előre is köszönöm segítségüket és válaszukat.

Tisztelettel, ….. György

A válasz nagyon egyszerű (mivel a svájci-német AlphainnoTec közel 600-féle hőszivattyúja közül két berendezés jöhet szóba. Mindkettő ára, felszereltségtől függően 10-13 ezer euró nettó között van.

Az egyik hőforrása a külső levegő. A nagyméretű hűtőszekrényszerű dobozt be kell állítani lakáson belül valamelyik sarokba. Kell fúrni a falon két lyukat. A hőszivattyú az egyik lyukon szívja be a hőforrásként használt levegőt. Kicsavarja belőle az energiát, amivel a lakásunkat, fűti, szellőzteti, készíti a melegvizet. Igen, jól olvassák, még a lakás szellőzését is biztosítja. Majd az elhasznált levegőt is felhasználja fűtésre és melegvíz készítésre. A végképp kicsavart és használt levegőt azután a másik lyukon kifújja a lakásból. Erre a gépre lehet mondani, hogy „jöhet hozzánk a szomszéd nagyot szellenteni, abból is nekem lesz melegem és melegvizem”. Amennyiben a berendezés Önt is érdekli, bővebb információt talál róla a következő oldalon »

A másik, házilag is nagyon könnyen szerelhető berendezésről lát riportfilmet a www.levegokazan.hu oldalon.

Tekerjen le a kertben, 4-5 kör műanyag csövet 70 cm széles és 1,5 m mély árokban. A csöveket gyűjtse össze egy kicsit nagyobb méretű padlófűtés osztóba. A gerincvezetéket vezesse be a WZS típusjelöléssel jelölt AlphainnoTec hőszivattyúba a filmen látható módon» , s máris készen van minden. Nem kell idegeskednie, hogy valamit rosszul csinált, ha elég ügyes még Ön is be tudja szerelni, a németek annyira mindenre gondolva, kompletten építették meg profi hőszivattyújukat.  Erről a hőszivattyúról bővebb információt talál a következő oldalon»

A földkörös, kompakt, házilag is beszerelhető rendszerről lát a www.levegokazan.hu oldalon egy riportfilmet. A négylakásos házban csak egy lakó telepített hőszivattyút a felső lakásba, ami 130 m². A többiek nem bíztak benne és Vaillant gázkazánt tettek lakásaikba. Az épület 5 éve működik, a hőszivattyús lakás havi átlagban 7-10 ezer forintért hűt, fűt, szellőztet, készíti a melegvizet és az öt év alatt még nem romlott el soha. Míg a gázfűtéses lakásokban csak a gázszámla havi átlagban 40-50 ezer forint és szinte minden évben valamiért kell hívni a gázszerelőt. Nézze meg a riportfilmet, ami a hőszivattyús lakóval készült »

Semmi nem bonyolult csak egyszerűen kell elmondani. Remélem, sikerült.

András


Kategóriák: HŐSZIVATTYÚ

« Vissza