2009. szeptember 23.
Jó tanácsok hőszivattyú vásárlás előtt - 3. tanács
Sok esetben a forgalmazó fele akkora hőszivattyút ajánl, mint amire szükség van, csak azért, hogy az eladási ár alacsonyabb legyen. Természetesen az ilyen módszerekhez folyamodó eladó nyugodt, mert a vevő nem vesz észre semmit, az épületben meleg lesz és a melegvíz sem fogy ki szinte soha.
Hol a csapda?
Minden hőszivattyúban be van építve egy úgynevezett biztonsági tartalék fűtőpatron, aminek lehetőleg csak akkor szabad bekapcsolnia, ha elromlik a hőszivattyú. Éppen ezért hívják tartalék fűtőpatronnak. Ez ugyanis teljes áron (COP= 1.0) fűti az épületet nem negyed-, ill. ötödáron, mint a hőszivattyúk. (COP nem más, mint a jósági fok, ami azt jelenti, hogy a hőszivattyúk vagy levegőkazánok 1.- Ft áram felhasználásából hány forint fűtési energiát állítanak elő. A jó hőszivattyúk általában 1.- Ft elektromos árammal a környezetből min. 4.- Ft-ot „lopnak el”, s nekem így 5.- Ft-nyi fűtési energiát biztosítanak. Az elektromos fűtőpatron viszont 1.-Ft áramból csak 1.- Ft fűtési energiát állít elő, ezért lesz a villanyszámla ezeknél a félteljesítményű hőszivattyúknál hihetetlenül magas.
Az eladó nyer, mivel tőle veszik meg a hőszivattyús berendezést. (Sajnos, sokszor a vevő nem tud mást, csak az árat látja és megveszi az „olcsót”, ami hosszú távon a legdrágább.) Mire kiderül, hogy a hőszivattyú nem igazán hőszivattyú üzemmódban üzemel, hiszen fele akkora a teljesítménye, mint ami kéne, az eladó hetedhét határon is túl van. Ott marad nekünk a gazdaságtalanul, méregdrágán működő, hőszivattyú helyett elektromos fűtőpatronnak nevezhető készülék.
Vigyázat! Sok esetben folyadékhűtőt adnak el hőszivattyú helyett. (Lásd a következő jó tanácsot.)
Kategóriák: Tanácsok építkezőknek, HŐSZIVATTYÚ