2014. szeptember 5.
Tanulságos esetek
Hőkamerás felvétel a mennyezeten lévő világítótestről |
Tanulságos eset 1.
Győr egyik nagy üzemébe hívtak, hogy állapítsam meg: mekkora klímagép kell a szerelőcsarnokba. Nyáron ugyanis a nagy melegtől a munkások nem tudtak dolgozni a csarnokban.
Professzionális hőkamerával megmértem a szerelőcsarnokban működő berendezéseket. Kiderült, hogy nem kell új, drága klímát felszerelni a csarnokba, hanem a mennyezetről lelógó 180 db, közel 100°C-on izzó világítótestet kell lecserélni energiatakarékos led-gőzös lámpákra.
Így nemcsak a méregdrága klímaberendezésre nem kellett költeni, de még a világítási költség is ötödébe kerül.
Tanulságos eset 2.
A nevét, helyét nem mondhatom gyárba hívtak.
- Nem tudjuk miért, de a gépsor mellett sokszor ered el a munkások orra vére. Már sok embert, szakértőt hívtunk, de a választ nem tudta megadni senki. Van ötlete, mi lehet az oka? - fordult hozzám a gyár igazgatója.
Megmértem hőkamerával az adott munkahely körüli gépeket. Ez nem mutatott semmi magyarázható okot. Majd elővettem a nagyon okos kis műszerem (amerikai a lelkem), ami kimutatja: ha az adott környezetben egy pohárba vizet teszek ki az asztalra, az mekkora hőmérsékleten kezd el párologni. Sőt, azt is megmutatja, hogy az adott páratartalmú levegőben hány fokon kezdenek el kondenzálódni a gőzmolekulák.
Rögtön meg is volt a megoldás:
A gépsor egy folyamatos szárítókemence, ez előtt állnak a munkások és teszik az alkatrészeket a szállító szalag elejére. A szárítókemence annyira száraz levegőt hoz létre a munkások körül, hogy a pohárban kitett víz már 8-10°C-nál elkezd párologni. Teljesen természetes, hogy ha folyamatosan nagyon száraz levegőt szívunk be, eleredhet az orrunk vére. Nyálkahártyánknak fontos, hogy megfelelő nedvességtartalma legyen.
Megoldás: Olyan légnedvesítő berendezést kell tenni az adott munkahelyre, hogy a párolgási hőmérséklet magasabb legyen.
Kategóriák: Hőkamera