Hőszivattyú blog

üzenet a szerkesztőnek


2007. április 22.


Tapasztalatok a Construmáról

A GeoSolar stand a 2007-es Construmán A GeoSolar stand a 2007-es Construmán

A német, svéd, dán tudósok, matematikusok, fizikusok által kifejlesztett 33 KW-os levegőkazánok 2007-től már nálunk is kaphatók. Véleményem szerint a következő években ezek a berendezések leváltják a gázkazánokat.

A Construma kiállításra megérkezett az első nagy teljesítményű AlphaInnotec levegős hőszivattyú, más néven levegőkazán (ha helyesen akarjuk írni: levegő kazán). Mondanom sem kell, a standunkon a nyitás pillanatától, a zárás után fél óráig egy gombostűt sem lehetett leejteni. Több mint 15 ezer prospektust vittek el az érdeklődők és természetesen a papírgyűjtők. Mindenki megcsodálta, de fel nem foghatta, a berendezés hogyan is működik. A levegőkazán részletes leírását Ön is olvashatja, a www.geosolar.hu oldalon, és letöltheti a részletes prospektust is.

Szinte mindenki két kérdést tett fel:

  1. Mennyibe kerül?
  2. Mikor térül meg?

Sok esetben az emberek azt sem tudják, mit akarnak, de annak az árát pontosan mondjuk meg. Mit tagadjam, elég nehéz feladat: fogalmam sincs, hogy micsoda az, ami mennyi, mennyibe kerül és mennyi idő alatt térül meg.

 

Mennyibe kerül? 

Sok beszélgetés, információ kérés valahogy így zajlik:

  • Mennyibe kerül? - áll meg a standnál, gyanúval feltöltve, sandán a fejéből kinéző, a begyűjtött prospektusok, papírok terhe alatt nehezen vánszorgó érdeklődő.
  • Micsoda? - kérdezzük tőle, mivel a standunkon van pellet kazán, napkollektor, geotermikus hőt hasznosító hőszivattyú, napelem, energiatartály, Roth dupla vákuumcsöves kollektor és a pillanatnyilag a világ legolcsóbb, uszodákat ellátó napkollektoros rendszere is. - Melyik termékre vagy rendszerre gondol?
  • Hát erre az egészre. Mennyibe kerül ez az egész? - a válaszra nem is nagyon várva, jár a keze, gyűjti, mint a hangya a standon kirakott prospektusokat. Majd miután begyűjtött mindent, gondosan begyömöszölte a kiállításon összeszedett reklámszatyrokba, aminek a füle majd leszakad, távozás közben közli: marhaság ez az egész.  

Szívem szerint ilyenkor, hogy segítsem távozását, jó nagyot billentenék a hátsó felébe, hogy minél hamarabb jó messzire kerüljön. Fogalma sincs, mit akar, fogalma sincs mi ez az egész, de cikizni, flegmáskodni, azt tud. Nem is csak a nyomdaköltség - bár az is, ami egy sorozat prospektus esetében többezer forint - , hanem amikor az ember szívét-lelkét kiteszi, hogy tanítsa, magyarázzon a tanulatlan papírgyűjtőnek, még a lenéző felsőbbségi gúnyos mosolyát is ki kell bírni. Egy-egy ilyen kiállítás után napokra van szükségem, míg regenerálódom. (Itt jut eszembe, a következő hét szerdától, 2007. április 25-28-ig a Hungarotherm kiállításon, a BNV területén az A épület 313/B standján megtalálnak minket megint. A standunk neve: Geosolar Kft, közösen állítunk ki a Thermo Kft.-vel.)

Most nem beszélek a sok szélhámosról, akik ilyenkor sündörögnek, sunyiskodnak a standunk körül, lesik, fényképezik az új információkat, majd csinálnak internetes oldalt, ahol bebizonyítják, hogy ők fedezték fel a spanyolviaszt. Hülyítik az embereket, hazudják, hogy több tíz éves épületgépész gyakorlattal rendelkeznek. A múlt hét hétfőig porszívó árus volt, ezen a héten avanzsált át hőszivattyú árussá. Idáig szívta, mostantól hinti a port.

Vigyázzon, nem győzöm hangsúlyozni, minden esetben kérjen referenciahelyet, ahol az illető vállalkozó 5 éve, 3 éve és most dolgozott ill. dolgozik! Menjen el személyesen, ott kérdezze meg, mi mennyibe került. Munkával a vállalkozót, legyen az ács, bádogos, kőműves vagy fűtésszerelő, csak azután bízza meg, ha meggyőződött, nem szélhámos a magát turbó okosnak megjátszó vállalkozó.

 

Mikor térül meg? 

Visszatérve a kiállításra, a másik visszatérő kérdés:

  • Mikor térül meg?

Soha senkinek nem jut eszébe megkérdezni, hogy az autó, amit vesz, mikor térül meg, a ruha, ami rajta van, mikor térül meg, a nyaralása, szórakozása és még sorolhatnám a sort, mikor térül meg. Csak a hőszivattyús rendszernél érdekes, mikor térül meg. Hölgyeim és uraim, fogják végre fel, hogy nincs kiutunk. A jövőben nincs más választásunk. Minden energiahasznosító berendezést, autót, fűtést, hűtést, világítást, épületek üzemelését elektromos bázisra kell helyezni. Csak az elektromos áramot lehet újra termelni, szélből, napból, atomenergiából, biomasszából és még sorolhatnám a sort napestig. Sem olajat, sem gázt nem lehet előállítani. Évezredek kellenek ahhoz, hogy a természet megint létrehozza azokat az olaj- és gázkészleteket, amit pár nap alatt el tudunk használni. Ne felejtsük el, a létünket, a fűtés, a mosakodás feltételeit, a gyengén muzsikáló iparunk feltételeit, az energiát az oroszok biztosítják nekünk még ma is. Ha elzárják a gázcsapot, mit csinálunk? Mikor térül meg? Előbb, utóbb elzárják a volt Barátság kőolaj vezetéket, mert egészen egyszerűen nem lesz ránk szükségük. A németekkel, a kínaiakkal megkötötték a gázszállítási szerződést. Önök is így tettek volna. Ha a vezeték két végén nincs barátság, s ráadásul pénzük sincs a vevőknek, miért folyjon a csőben olaj? Nem lesz szükségük Európa középső országainak amúgy nem létező pénzére. Netán Önök tudják, pár év múlva miből fizetünk a gázért? Nekem nincs ötletem, pedig hónapok óta ezen gondolkozom.

  1. Mikor térül meg?
  2. Mikor térül meg?
  3. Mennyi a támogatás?
  4. Nem értem, miért nem támogat a kormány?

- ezekeket a kérdéseket nap mint nap felteszik nekünk. Kérdések, kérdések, felháborodások. Bezzeg amikor elmegyünk méregdrága autót venni, senki nem kérdezi, mikor térül meg. Amikor sokan milliós utazásokra fizetnek be, akkor sem kérdezik, mikor térül meg. Már ma, emberek ezrei halnak meg a globális felmelegedésből adódó viharoktól, áradásoktól, természeti katasztrófáktól. Ezeket elkerülhetnénk, de nem, minket ilyenkor is csak az érdekel, mikor térül meg. A mi és a gyerekeink élete mikor térül meg? Természetesen nem kell önöknek áldozatot hozni. Vegyen majd a szomszéd korszerű alternatív energiával működő fűtési rendszert, s önök akkor szennyezhetik tovább a környezetet. Jól gondolom?

Hallottam tegnap egy viccet:

  • Mi a különbség, az önző és az irigy között?
  • Az önző csak magára gondol, az irigy csak másra.

 

Megtérülés, megtérülés, megtérülés.

Azért még egyszer elmondom, bár az előző írásomban is már leírtam, hogy a megtérülés kérdésükre azért kapjanak választ.

  1. Meglévő épületnél, meglévő fűtési rendszernél, amennyiben korszerű alternatív energiát használok, legyen az hőszivattyú, levegőkazán, napkollektor, stb. a megtérülési idő 7-10 év között van, hiszen ha a világ végezetéig lenne gáz és annak árát nem emelnék, nem lenne szükségünk arra, hogy bármit is csináljunk. A széndioxid kibocsátással és hogy megmérgezzük magunkat, környezetünket, gyerekeinket, azzal meg miért is törődnénk? Nem igaz?
  2. Amennyiben egy új épületről van szó és a lakást, nem akarom hűteni, csak fűteni, a megtérülési mutató, mai gázárak mellett 3-5 év között van. 150 m2-es lakásig, viszonylag magas (2-3 millió) plusz beruházási költséget jelent az alternatív energiákat hasznosító berendezés. 150 m2 fölött azonban már csak fűtés esetén is a megtérülési mutatók inkább a 3 évhez közelítenek.
  3. Olyan épületnél azonban, ahol fűteni és hűteni is kell, mellesleg egyre inkább ez a jellemző, nincs értelme megtérülésről beszélni, mivel a beruházási költség ugyanannyiba kerül. Vagyis a korszerű, nap- és földenergiát hasznosító fűtési berendezés beruházási költsége éppen annyiba kerül, mint a hagyományos rendszerek beruházási összköltsége. Az üzemelési költség ugyanakkor már elérheti az 50-60%-os megtakarítást is.

(Sokan dugják a fejüket a homokba, amikor gázfűtést készíttetnek maguknak. Azt mondják egy jó gázkazán háromszázezer forint. Igen, de a következő költségeket ki fizeti:

  • Gázbekötési díj, árokásás, gázcső ára, gázóra ára, kémény, kémény engedélyek, kéményseprő költségek, gázszolgáltató járulékos költségei, stb.?

Ha ezeket összeszámolják, közel két millió forint jön ki. Amikor a hőszivattyús rendszerekkel az árakat összehasonlítjuk, bizony gáz esetén minimum két millió forint beruházási költséggel kell számolnunk. Ekkor még nincs benne a melegvíz készítéshez szükséges használati melegvíztároló, más néven bojler.)

 


Kategóriák: HŐSZIVATTYÚ

« Vissza